mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

find the POH of a solution of H3PO4 having a concentration of 0.05M​
What is the equation to this graph???
Help Thank you so much!
The formula for logistic growth rate is shown above. A population of salmon has a carrying capacity of 2500 in a small fishery. What will occur when the populat
This scientist discovered that when light passes through a prism it splits into the seven colors that we now know to be the colors of the rainbow. Who is this s
Given the following sequence {a^k} beginning with a0 =44,11,18,25,32,39What is the value of a44112532
Find the coordinates of the point P that lies along the directed segment from R(-3,-4) to S(5,0) and partitions the segment in the ratio 2 to 3.
List and explain the 8 step process of impeachment
Cutting down forests changes the populations of more than trees. Imagine the organisms that lived in this forest. After the trees have been cut, fewer animals c
identify the range of the function