mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer I need this to be right (n)=3.5 that’s all it gave me HELP
The paragraph that begins on the bottom of page 2 and ends on page 4 is a revised excerpt from the Declaration of Independence. How does stanton’s allusion to t
The number of hours per week that the television is turned on is determined for each family in a sample. The mean of the data is 36 36 hours and the median is
Atmospheric pressure decreases as altitude increases. In other words, there is more air pushing down on you at sea level, and there is less air pressure pushing
Which of the following statements is related to a postulate (assumption) of the kinetic molecular theory of gases? Gas particles are in constant motion because
I need help ASAP!!! Plz! Look at pic
Yall ever just felt like crying cs you tryna get help and ppl just be sending links
Sedimentary rocks are commonly made of ____ that are compacted and cemented together
How many cups of water will Billy use to fill a 9-liter bucket if one cup holds of a liter of water
Cuál es la teoría de Adams?