natalyquintana1 natalyquintana1
  • 01-06-2016
  • Mathematics
contestada

4 shirts for $32.00

rate=______ Unit rate =_____

Respuesta :

dilnozaasadova
dilnozaasadova dilnozaasadova
  • 01-06-2016
8$ for each shirt. Just divide 32 by 4 and get the answer which is 8

Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 01-06-2016
rate is $32 per 4 shirts
unit rate is 8 dollar per shirt

rate is cost/amount
unit rate=cost per 1 unit of merchendise

32/4=8/1=8 dollers per 1 shirt

rate=$32 per 4shirts
unit rate=$8 per shirt
Answer Link

Otras preguntas

a student has written a journal. which of the following is true? a journal is the same as a personal narrative. a journal is often personal, not public. a commu
What was one change established by the British raj in India?
For two events, M and N, P(M)=0.7, P(N|M)=0.3, and P(M'|N')
an implied meaning of a word is a(n)
A serving of raisin bread has 3 grams of fat and 150 calories. What percent of calories are from fat? Remember, there are 9 calories per gram of fat.
Help me and I'll help back
Motorcyclists need extra space on
A serving of raisin bread has 3 grams of fat and 150 calories. What percent of calories are from fat? Remember, there are 9 calories per gram of fat.
In the 1870s, a gold rush attracted waves of settlers to Sioux territory in
Which plain is completely located in canada?