loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

who influenced Max weber
hELP I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER
Please help me If you were writing a scientific summary about pollination, what would be something good to include? A. Each step of the process of pollination B
PLSS HELPP WHAT THE ANSWERRR!!:)
The ____________ is the imaginary line drawn around the Earth dividing it into northern and southern hemispheres.
Help please I need help aSAp
¿Cómo es la clase de español? (divertida)
Some students use an apple to represent the Earth. What is the best reason to use an apple for this comparison? a. The skin of an apple is very thin, and the cr
WILL GIVE BRAINLIEST!! A test is worth 60 points. Multiple-choice questions are worth 2 points, and short-answer questions are worth 5 points. If the test has 1
Find the surface area of this cuboid