makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

How many milliliters of a 4.0 m nacl solution will be needed to make 500 ml of a 2.0 m nacl solution?
The human genome consists of approximately __________ pairs of nucleotides. 3 billion 3 million 300,000 3000
Explain the journey of sperm into a baby
If shane mailed out 40% of his holiday cards, and he still has 18 cards left to mail, how many total cards did he have to mail?
The need for __________ is as basic as the need for food and water. a. identity b. sleep c. independence d. individuality
the area of a rectangular invitation card is 3/10 square foot. Given that the length of the card is 4/5 foot, find its perimeter.
According to tojo, what will happen to the us navy over the next few years?
Select the correct vocabulary word to complete the following sentence. The heat and humidity make me ______. A. loathsome B. tramp C. cross D. malignant
5x^2+3y^2=16 what is the value of d^2y/dx^2 at the point (3,5)?
Can time difference between two places be greater than 24 hours?