ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?
If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth
John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How Many hamburgers did he sell?
What are some 5th grade science words that start with y
The tropical climate zone is in which two states?
A hiking club has 9 members. How many ways can they choose a president, vice president, secretary, and treasurer from among the members?
What is one fact about xuchal
What type of reaction occurs when you strike a match?
An astronaut who weighs 126lb on Earth weighs only21lb on the moon. How much would a person who weights 31lb on the moon weigh on Earth?
Why do we use granite?