jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

adriana only buys doighnuts from her favorite local doughnut shop. what type of good is it?
The pictures represent three different states of matter. Which order of pictures places molecules with the most amount of motion to the least amount of motion?
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! PSYCHOLOGY QUESTION!!! Which memory tip would John Watson and Pavlov MOST approve of (hint - remember what the
HELP ME WITH THIS PLEASE!!!!!
PLS ASAP thank you also around 80 points The diagram below shows the layers of a rock having a trilobite: A rock column labeled Rock is shown. The column has
What is the importance of root cap
What is a cubic polynomial in standard form with zeros 2 -4 and -3​
Help me out please. i need to find the function rule,
“I got six numbers, one more and it would have been a complete phone number.”
This Is The Hit To The Other Paper