michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
One-half of a number is -12. Find the solution ???
Any number that is divisible by 3 is also divisible by 9.Find a counterexample to show that the conjecture is false.18274548
One way to show that a statement is NOT a good definition is to find a _____ converse.conditional.counterexample.biconditional.
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
What is the difference between displacement and double displacement reactions?Write equations for these reactions?
A 1700 kg 2006 Mustang GT can accelerate from rest to 100 km/h in a time of 5.0 s.  Determine the net amount of work that must be done on the car to cause this
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
a person who studies word origins and meanings would most likely be a
Which statement is NOT true?A.  If two coplanar lines do not intersect, then the lines are parallel.B. Two lines lie in one plane and do not intersect if and on