madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

If 3/x = 5/y , what is the value of y/x? (15 POINTS AND FREE BRAINIEST ANSWER!!)
Choose all the answers that apply. What are some of the harmful effects of producing and using fossil fuels? A. habitat destruction B. increased volcanic activi
Which words describe the mood or atmosphere created by the author
2e=2 what does e equal
What is the next term in the following series 1,1,2,3,5,8,_
Which one is it A. B. C. or D.
Which congruence theorem can be used to prove △ABR ≅ △RCA?
In the context of the poem "i hear America singing" by Walt Whitman ,what does the word blithe most likely mean?
work out the unknown angles. Give reasons for each answer.
Do dolphins and fish share a distant common ancestor?