lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Clearly states the key characteristics and features involved in the process of buying a home?
approximate √80 by using perfect squares. 80 is between which two perfect squares.​
Can y’all please help me out ignore what I wrote
We are looking to hire someone who has a strong _____ in management.
Determine the slope intercept form of the linear equation x/2-y+6=0
The periodic table lists all the elements according to the number of __________ they have! You can’t change __________ without changing the element? If You Help
Please help with 1 and 2
If an eraser is 25 millimeters long, how many centimeters long is it?
Look at the dictionary entry that follows the sentence. What is the meaning of the word concord
The length of a rectangle is 3 more than twice its width, w. Which expression represents the area of this rectangle, and what is the area if the width is 5 cm?