spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

The value of is between which two numbers?
What was the "slave status" of the unorganized territory from the Louisiana Purchase?
In principle, when you fire a rifle, the recoil should push you backward. How big a push will it give
Which of the following roles does the government play in a free enterprise system? Select all that apply. encourage private investment increase government owner
:( HELP ME PLEASE ASAP
What is a decomposer? What role do they play in an ecosystem?
A silver nitrate solution is mixed with a potassium bromide solution. The most likely precipitate formed is:
Suppose an astronomer observes a binary star system where the stars are separated by 2.0 AU , and they have an orbital period of 7.0 years . Using Newton's vers
what is the image of (0,-8) after a reflection over the y=axis?
Can someone help to show the steps and answer the question in the image please?