justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Please Help ASAP! (See Attached) - Brainliest + 100 pts!!!
Who put all the old magazines the cupboard ? Use appropriate prepositions
algebra 2x add 7 - 0x add 3
MY Partner's Name Is Joy he likes to be a farmer because he believed farmer is a profitable work depending in this story me 4 paragraph​
12 sınıf Matematik bilimi islam dünyasında X.yüzyılda hangi konularda ilerleme kaydetmiştir
Calculate the age of the following person for insurance purpose on the given date. Mahammad Houtman, who was born December 28, 1934, is how old on June 2, 1978?
for what value of k, the expression x²+kxy²+9y² becomes a perfect square​
Which nuclide decays more quickly: bromine-80 or magnesium-28?
(e) In the adjoining figure, P is mid-point of side AD​
which of the following has a correct sentence structure a)the professor ask the students if they had completed their work by)Excitedly, the birthday party decor