ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Compare and contrast Hamlet and Alexander the Great. How are they similar? How are they different?
If y varies inversely with x, and y= 2 when x= 8, what is k, the constant of proportionality?
how can nanotechnology be used to treat cancer patients?
Compare the city-states of Athens and Sparta, their people and achievements
GETS BRAINLIEST AND 11 PTS! Judith is digging for sandstone at a geological site. She has 160 meters of rope and 4 stakes to mark off a rectangular area. Which
how did the compromise of 1850 affect land gained through th US-Mexican war
Marriages that cross racial and ethnic lines have become more common in the united states, although most u.s. marriages are still racially and ethnically endoga
Researchers tested the effects of acid rain on seedlings of two different species, camphor tree (cinnamomum camphora) and chinaberry tree (melia azederach). res
Anyone know this geometry question?
PLEASE HELP: EASY QUESTION Which supporting paragraph would best contribute to the following thesis statement? The leading pollutants contributing to global wa