AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

***98 POINTS *** someone please help
What is the percentage of 65% of 34?
help me please. Can somebody please help me.
The Taliban had a fervent goal to conform into one of the most extremist Islamic regimes ever. -Iraq -Afghanistan -Saudi Arabia
1. A 9000 kg van was stopped at a traffic light when it rear-ended with an 850 compact car moving to the east at a velocity of 5 m/sec. What would be the veloci
Barry read 1/2 of a book in the morning, and he read some more at night. By the end of the day, he still had 1/3 of the book left to read. How much of the book
Sketch the graph of each linear inequality 1) x<-5
Drew is buying a $325,000 house. He will put a 4.5% down payment and finance the rest of the price with a mortgage loan. What is the mortgage loan amount? Round
Nick is buying one DVD player and some DVDs. At Electronics-R-Us, the DVD player is $60 and the DVDs are $12 each. At Movies-n-More, the DVD player is $80 and m
Name 5 possibilities of a molecular formula when the empirical formula is CH2