josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

When moving up along an existing supply curve, all variables other than price are O increasing decreasing O held constant O fluctuating
What is the correct way to write this: I grabbed my phone and wrote “goodbye”. Once again, I held back. I had an uneasy feeling that tells me this person is not
Which of the following is not true about résumés? You should bring a copy of your résumé when you interview for a job. A résumé does not need to be 100% accurat
8. The army will hunt _ the militants
Explain whether the unit of work is a fundamental or derived unit
Which of the following is an examples of chemical change?
Can someone please help me with this math problem.
hallar "x"...................................
Will mark BRAINLIEST for correct answer. The music you hear when listening to a magnetic cassette tape is the result of the magnetic tape passing over magnetic
If A - B = {2,4,6}, B - A = {0,1,3}, and A∪B = {0,1,2,3,4,5,6,7,8}. What is A∩B?