Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

What are the huge lakes in the northeast USA called
Cartels, monopolies, trusts, as well as horizontal and vertical integration all share the goal of _____. a.raising wages b.driving up costs c.increasing profits
What is 6.8 x 10^-4 in standard form
Other planets have an atmosphere, but Earth's is unique because it has large amounts of _____. nitrogen oxygen water vapor
Solve for X 4X-(9-3X)=8X-1
is this correct?: data can be arranged in visual displays called _graphs_ to make identifying trends easier. (or would it be bar graphs..?
How did the development of irrigation systems improve living conditions? a. It gave people a surplus of food. b. It made people switch from hunting to herding.
in which ways did taft helped conservation efforts and child labor problems
132,554 round to nearest tenth
If you’re aerobically fit, you can A. lift very heavy weights without injuries to your joints. B. run a marathon without experiencing fatigue. C. sustain a regu